E-Fotbal

Fotbal si nu numai!

FC Koln a promovat in Bundesliga

Dupa Borussia M’gladbach, FC Koln a reusit si ea sa obtina promovarea in Bundesliga, cu o etapa inainte de finalul sezonului. Trupa lui Christoph Daum a trecut pe teren propriu de Mainz, scor 2-0, intr-o veritabila finala a campionatului, pentru ca si Mainz spera la promovare, in cazul unui succes.

In fata a 50.000 de spectatori fanatici, FC Koln condus la pauza cu 1-0, gol marcat de Antar (min 22). Acelasi Antar a marcat pentru 2-0 in minutul 66, dupa ce gazdele au inceput furibund repriza a doua, cu mai multe ocazii ratate, inclusiv o bara.

Hoffenheim are sanse mari sa promoveze si ea de pe locul trei, avand un avans de doua puncte fata de Mainz si Freiburg.

Se cunosc si trei echipe care vor juca de la anul in liga a treia din Germania: Carl Zeiss Jena, Paderborn si Erzgebirge Aue. Kaiserslautern este si ea pe loc retrogradabil, insa se poate salva in ultima etapa, fiind la un punct in spatele lui Osnabruck si Augsburg.