E-Fotbal

Fotbal si nu numai!

Manchester United, regina Angliei

Manchester United a castigat pentru cel de-al doilea an consecutiv titlul de campioana a Angliei dupa ce a invins in deplasarea de la Wigan Athletic, cu 2-0. Acesta este cel de-al 10-lea titlu pentru Sir Alex Ferguson pe banca lui Manchester United.

Aflata in cursa pentru castigarea celui de-al doilea titlu consecutiv, Manchester United avea nevoie de o victorie pe terenul lui Wigan Athletic pentru a fi sigura de indeplinirea obiectivului.

Echipa antrenata de Steve Bruce a inceput mai bine partida, insa Cristiano Ronaldo a fost decisiv si de aceasta data. Mai intai, starul portughez a executat bine o lovitura libera de la 30 de metri in minutul 26, pentru ca cinci minute mai tarziu sa fructifice fara probleme un penalty scos de Rooney.

Manchester United a parut decisa sa transeze soarta meciului dupa pauza, dar Cristiano Ronaldo, Rooney si Tevez s-au jucat cu ocaziiile, si asta era sa ii coste in minutul 69, cand lovitura de cap a lui Emile Heskey a trecut peste poarta lui Van der Sar.

Intrat in minutul 68  pe teren pentru a egala recordul detinut de Bobby Robbson, care are 758 de prezente in tricoul ‘diavolilor rosii’, Ryan Giggs a adus titlul pe Old Trafford printr-un gol marcat in minutul 80, dupa o pasa pe culoar a lui Wayne Rooney.

Chelsea a sperat degeaba la o minune din partea lui Wigan, iar in meciul ei contra lui Bolton Wanderers nu a facut decat o remiza, scor 1-1. Andrei Sevcenko a marcat imediat dupa pauza, pentru ca din acel moment toate urechile sa fie atintite catre JJB Stadium, iar asta i-a costat pe baietii lui Avram Grant, care in minutul 90 au primit golul egalizator de la Davies.

Manchester United a terminat pe primul loc, cu 87 de puncte, Chelsea are cu doua puncte mai putin si va merge in Liga Campionilor, alaturi de Arsenal si Liverpool. Reading, Birmingham si Derby County au retrogradat.