E-Fotbal

Fotbal si nu numai!

Olympique Lyon a obtinut al saptelea titlu consecutiv in Franta

Invingatoare cu 3-1 la Auxerre in fata echipei internationalilor romani Daniel Niculae si Gabriel Tamas, Olympique Lyon si-a asigurat, sambata seara, al saptelea titlu consecutiv in Franta, echipa lui Alain Perin fiind foarte aproape de primul event din istorie.

Suspansul in ultima etapa a campionatului frangez Ligue 1 a fost risipit dupa doar 24 de secunde, Karim Benzema deschizand scorul in urma unei actiuni fulgeratoare pornita de la recuperarea lui Jeremy Toulalan in jumatatea adversa.

Jucatorii lui Lyon au modificat din nou tabela in minutul 10 prin Fred la o greseala colectiva a defensivei lui Auxerre, portarul Riou iesind hazardat in fata atacantului advers, bine pus in pozitie de finalizare de centrarea lui Keita.

Titular in linia de atac a lui Auxerre alaturi de Oliech si Lejeune, Daniel Niculae a reusit sa marcheze in minutul 14 dupa o recuperare norocoasa in careul advers, insa golul fostului rapidist a fost anulat pentru pozitie afara din joc.

Oaspetii au incheiat definitiv conturile meciului si ale titlului in minutul 53, cand Reveillere, liber pe dreapta, a centrat ideal in centrul careului pentru reluarea imparabila a lui Kallstrom. Auxerre a marcat golul de onoare prin Thomas in minutul 78.

Niculae a fost inlocuit in minutul 71 de polonezul Jelen, in timp ce Tamas a bifat toate minutele. Aflat la ultimul meci pentru Auxerre, Vlad Munteanu a ramas tot meciul pe banca de rezerve.

Intr-un meci cu implicatii la retrogradare si titlu, RC Lens si Girondins Bordeaux au terminat nedecis, scor 2-2, echipa din nordul Frantei luand drumul ligii secunde, alaturi de Metz si Strasbourg. Aceasta din urma a pierdut in extremis la Marsilia cu Olympique, scor 3-4, dupa ce a condus in doua randuri, cu 1-0 si 2-1.

Aflate in lupta pentru evitarea retrogradarii, Paris Saint Germain si Toulouse s-au salvat in ultimul moment, ambele echipe reusind sa castige disputele din etapa a 38-a. Echipa din capitala s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Sochaux prin dubla lui Diane, al doilea gol fiind reusit cu sapte minute inainte de final, in timp ce Toulouse a invins cu acelasi scor, pe teren propriu, pe Valenciennes, golul decisiv fiind marcat de Sirieix in minutul 75.

La finalul editiei 2007-08 a Ligue 1 iata distributia finala a locurilor din clasament:

Liga Campionilor: Lyon, Bordeaux, Marseille
Cupa UEFA: Nancy, Saint-Etienne si PSG (invingatoare a Cupei Ligii)
Cupa UEFA-Intertoto: Rennes
Au retrogradat in Ligue 2: Lens, Strasbourg si Metz.
Au promovat in Ligue 1: Nantes, Le Havre si Grenoble.