E-Fotbal

Fotbal si nu numai!

Rusia, campioana mondiala la hochei pe gheata

Echipa Rusiei a cucerit, duminica seara, titlul mondial la hochei pe gheata, dupa ce a invins reprezentativa Canadei, cu 5-4, dupa prelungiri.

La sfarsitul celor trei reprize regulamentare scorul era egal, 4-4, golul care a inchis finala fiind reusit de Ilya Kovalchuk in minutul 2:42 al prelungirilor, dupa ce canadienii condusesera cu 4-2 in ultima perioada a jocului.

Pentru Rusia acesta este primul titlu mondial dupa 15 ani, in timp ce Canada a ratat sansa de a deveni prima tara gazda a Campionatului Mondial care sa castige medaliile de aur. Ultima astfel de performanta a fost reusita in 1986 de Uniunea Sovietica.

Atacantul canadian David Haeatley, 27 de ani, a fost declarat MVP-ul turneului dupa ce a marcat 12 goluri, oferind coechipierilor alte opt pase decisive. Heatley a fost de asemenea recompensat cu titlul de cel mai bun atacant, in echipa turneului regasindu-se Evgeni Nabokov (Rusia – cel mai bun portar) si Brent Burns (Canada – cel mai bun fundas).

Desi a pierdut marea finala disputata la Quebec in fata a 13.338 de spectatori, Canada a trecut pe primul loc in clasamentul mondial dat publicitatii de federatia internationala de specialitate, ierarhia fiind continuata de Rusia, Suedia si Finlanda, nationala Romaniei aflandu-se pe locul 27 din 48 de selectionate, cu un total de 1770 puncte.

In meciul pentru medaliile de bronz, Finlanda a invins Suedia cu un categoric 4-0, goluri Antti Pihlstrom (2), Janne Niskala si Mikko Koivu. Aripa dreapta a Finlandei, Teemu Selanne si-a anuntat retragerea din prima reprezentativa dupa ce a evoluat in 43 de partide la Campionatul Mondial, reusind 25 de goluri si 23 de pase decisive.